PetArkadaş - Evcil Kütüphane - Evcil Köpekler - Evcil Kediler
Evcil Kuşlar
Kuşlar hakkında herşey: Kuş türleri, kuş ırkları, kuş cinsleri, binlerce kuş resimleri ve fotoğrafları.

Turuncu Yanaklı Mumgaga

Turuncu Yanaklı Mumgaga fotoğraflarına bakın.
Temel Özellikleri
Batı Afrika ispinozları, mumgaga klanının en küçük üyelerindendir. Bulunmaları nispeten kolaydır. Bakımları kolay olduğundan yaygın olarak beslenir. Çoğunlukla utangaç bir yapıları olduğundan, ekili bir kuşhane yakınına gittiğinizde hemen saklanırlar. Zamanla bir kısmı evcileşir. Yakın ölçülerdeki mumgagalarla genellikle yarışırlar. Toplu kuşhanelerde nadiren saldırganlaşabilirler. Bu, kuşun yuvalama aktivitilerini etkileyeceğinden gürültülü arkadaşlıklardan uzak tutulmalıdır.

Beslenme ve Barınma
Akdarı ve diğer küçük tahıl yemleri yabancı ispinoz yemi karışımına uygun bir şekilde karıştırıldıktan sonra turuncu mumgaga seve seve kabul eder. Seçme yeşil gıda ve beyaz solucan da yerler. Bu türler, yoğun ekili yuvalarda çok mutlu olurlar. Özellikle yere yakın yuvalanırlar. Çok dayanıklı olmadıklarından soğuk havalarda içeri almanız gerekir. Donma riski geçtikten sonra baharda dışarı bırakabilirsiniz. İyi bir üreme elde etmek istiyorsanız en kısa zamanda kendi üreme yerlerine yerleşmelerini sağlayın.

Üreme
Folluk temin edin ve üreme zamanında gereksiz yere rahatsız edilmelerine engel olun. Aksi takdirde, içinde yavruları olduğu halde yuvasını yıkar. Böylece bir çift, bir sezonda iki veya üç kere kuluçkaya yatar. Yuvada genç yavrular varken, uygun ölçüde canlı gıda temin etmek önemlidir. İdeal besleyici gıda, düzenli olarak beyaz solucan teminidir.


Kaynakça
Evcil Kuşlar, bilgilerinden yararlanmamıza izin veren kaynaklarına teşekkür eder. (kaynakça bilgileri)


Bir Turuncu Yanaklı Mumgaga sabibiyseniz, Petarkadaş'a üye olun ve ona arkadaşlar bulun.

Diğer Adları: Estrilda Melpoda
Ortalama Boy: 10 cm
Ortalama Ömür: 4 yıl
Cinsiyet: Gözlemle zordur, dişiler daha turuncu yanak yamaları ile daha mat olabilir.
Üreme: Kuluçka 12 gün sürer, tüylenme 21 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Tüyler erişkinden daha mattır, baş grimsi kahverengidir.
Ayırt Edici Özellikleri: Gaga: Kırmızı balmumu andırır. Yanaklar: Turuncu yanak tüyü bu türlerin karakteristiğidir. Yanaklarında altı hafatada bir belirginleşir. Arka: Erkek kuşun arkasındaki kırmızı tüy turuncu yanaklı mumgagalarda eşsizdir. Kuyruk: Turuncu yanaklı mumgaganın iletişimde kuyruk önemlidir. Erkek kuş kuyruğunu eşine gösteriş yaparken ileri geri atıverir.
Bakım Kolaylığı
Diğer Kuşlarla Dostluk


Benzer Kuş Irkları

Kuş Türleri


Kuş Kütüphanesi©2006-2018, Evcil Kuşlar - Hakkında - Gizlilik Bilgileri - Yardım Edin
Evcil Kuşlar'daki bilgileri ancak kaynak göstererek ve ticari amaçlar dışında kullanabilirsiniz, hırrr...
(0.006)